پنج شنبه ٢٧ دی ١٣٩٧

تعداد بازدید: ٢٣٣
 

مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری:

چگونه می‌توان با استفاده از لیزر فاصله‌ها را سنجید؟

برای اندازه‌گیری فاصله و مسافت روش‌های متعددی وجود دارد، به‌تازگی با رشد صنعت الکترونیک و روش‌های اندازه‌گیری به‌وسیله لیزر(سنجش، فاصله، سرعت، زاویه، میان صیقلی بودن سطوح با سخت‌افزار و روش‌های مشابه نرم‌افزاری) میسر شده است.

کد خبر: ٢٠٨٣

تاریخ انتشار: ١٢ مهر ١٣٩٦ ساعت ٩:٣٣برای اندازه‌گیری فاصله و مسافت روش‌های متعددی وجود دارد، به‌تازگی با رشد صنعت الکترونیک و روش‌های اندازه‌گیری به‌وسیله لیزر(سنجش، فاصله، سرعت، زاویه، میان صیقلی بودن سطوح با سخت‌افزار و روش‌های مشابه نرم‌افزاری) میسر شده است. 
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اندازه‌گیری دقیق فاصله از جسم و یا فاصله دو جسم از یکدیگر در صنایع مختلف ازجمله ابزار دقیق، قطعه‌سازی، هوانوردی دریانوردی رباتیک و به‌خصوص در صنایع نظامی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، که به‌تازگی با رشد صنعت الکترونیک و روش‌های اندازه‌گیری به‌وسیله لیزر، سنجش، فاصله، سرعت، زاویه، میان صیقلی بودن سطوح . .... با سخت‌افزار و روش‌های مشابه نرم‌افزاری میسر شده است. 
در قرن حاضر با توجه به پیشرفت‌های شگرف علمی پدید آمده به‌خصوص درزمینه الکترونیک و کامپیوتر و راه‌حل‌های نوین محاسباتی، روش اندازه‌گیری فواصل و مسافت یابی به سویی دیگر سوق یافته است.


تداخل سنجی چیست؟
تداخل سنجی یکی از روش‌های اندازه‌گیری فاصله و یا جابجایی‌های کوچک استفاده از تداخل سنجی است، که در این روش فاصله برحسب طول‌موج به کار گرفته‌شده محاسبه می‌شود و دقت‌های یک‌دهم طول‌موج به‌راحتی به دست می‌آید و نیز با استفاده از روش‌های الکترونیکی و کامپیوتری جدید حد تفکیک را در بررسی و آزمایش سطوح می‌توان به دست آورد. 
در روش‌های تداخل سنجی، از شمارش تعداد نورهای داخلی استفاده می‌شود. به‌طورکلی این روش معمولاً برای محدوده اندازه‌گیری در حدود چند ده سانتی‌متر با دقت‌های بسیار بالا( در حدود 20 تا 50 میکرومتر) استفاده می‌شود. 
مهم‌ترین مزیت این روش خودتنظیمی ذاتی آن است. عدم وجود تأثیرات سایه و استفاده از قطعات کم در پیاده‌سازی، از دیگر مزایای تداخل سنجی است که قابلیت اندازه‌گیری برای طول‌موج‌های پیوسته و پالسی را دارد. همچنین ناحیه پوشش طول‌موجی، (از 192 نانومتر تا 11 میکرومتر) است. 
بر اساس این گزارش، ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی، با رویکرد شکل‌دهی به بازار لیزر، جهت‌دهی به سامانه‌ای از عرضه‌کنندگان و همچنین تأمین و تخصیص منابع و مشروعیت بخشی به فناوری لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به کار است.

کلیه حقوق سایت برای دانشگاه شهرکرد محفوظ است