یکشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٧

کارشناس : حمید رضا حاجی هاشمی 

    مقام معظم رهبری در مورد کانونهای فرهنگی هنری دانشگاهها می فرمایند: امیدواریم که ایجاد و گسترش کانون های فرهنگی و هنری در دانشگاهها بتواند زمینه مناسبی برای انجام فعالیتهای  فراگیر و خودجوش دانشجویی و شناخت معرفی متفکران هنرشناس و هنرمندان باشد.

کانون های فرهنگی و هنری به منظور پاسخگویی به نیازهای متنوع و رشد خلاقیتهای فرهنگی دانشجویان ، سامان بخشیدن به خواسته ها و تلاشهای خود انگیخته فرهنگی ، هنری و اجتماعی دانشجویان ، حمایت و هدایت این گروه از فعالیتهای در جهت نیل به ارزشهای متعالی اسلامی ، ارتقای سطح همکاری جمعی و بسط و تعمیق فرهنگ مشارکت در امور دانشگاهها ، تاسیس و تقویت نهادهای مدنی و غیر دولتی و قانونمندی های حوزه فعالیتهای فرهنگی دانشجویان و براساس ضوابط آیین نامه تشکیل کانون های فرهنگی هنری تحت نظارت مستقیم معاونت فرهنگی در دانشگاه فعالیت می نماید . همه دانشجویان دانشگاه می توانند به عضویت کانون مورد علاقه خود درآیند . 

برخی اهداف کلی از تشکیل کانونها به شرح ذیل است :

۱.  فراهم سازی بستری مناسب به منظور ایجاد مصونیت فرهنگی

۲.  زمینه سازی جهت تشویق فعالیتهای فرهنگی و هنری دانشجویان

۳.  ایجاد انگیزه ی ، پژوهش در مسایل فرهنگی در بین دانشجویان

۴. سامان بخشیدن به فعالیتهای فرهنگی دانشجویان در قالب کانون های فرهنگی و هنری به منظور افزایش روح همکاری جمعی و مشارکت میان دانشجویان

ساختار کانون های فرهنگی هنری دانشجویان :

 هر ساله با تشکیل مجمع عمومی اعضای شورای مرکزی به تعداد ۵ نفر برای مدت یک سال انتخاب می شوند و ایشان نیز یک نفر را از بین خود بعنوان دبیر کانون انتخاب نموده وبا همکاری سایر اعضای کانون به فعالیت می پردازند . این کانون ها در شورای هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری در سطح دانشگاه به هم می پیوندند و در ارتباط با معاونت فرهنگی به فعالیت می پردازند .

در حال حاضر ۹ کانون فرهنگی و هنری بطور مجزا برای دختران و پسران در دانشگاه شهرکرد وجود دارد. این کانونها به شرح زیر می باشد:

۱- کانون ادبی

همیشه در سکوت و تنهایی غزلی برای شکفتن در دل شب قصه ای برای گفتن وجود خواهد داشت و قلم در دست دل شعری خواهد آفرید برای نزدیک تر شدن اندیشه ها این کانون با تکیه بر اهداف زیر فعالیت های خود را‌آغاز نمود .

-  ایجاد بستری مناسب برای بروز استعدادهای ادبی  دانشجویان

-  بالا بردن سطح آگاهی و مطالعه و تحقیق دانشجویان در زمینه های ادبی

-  برگزاری شب های شعر و نشست های ادبی

- برگزاری کارگاههای شعر ، داستان و...

- معرفی مفاخر ادبی کشور و پرسی زبانان دنیا و برگزاری برنامه های بزرگداشت بزرگان عرصه ادبیات

 ۲- کانون دختران اندیشه

 خود را باور داریم وزندگی را حق همه می دانیم دلهایمان بزرگ و اراده مان قوی است . قلب هایمان نه تنها برای ذره ذره خاک ایران بلکه برای همه مسلمانان می تپد چون چیزی بالاتر اندیشیدن نیست، دست به دست هم سپردیم و اندیشه های سبزمان را در کانون دختران اندیشه با هم گره زدیم تا زنجیره مهر بانی ها شکل گیرد .

این کانون از سال ۸۵ در جهت اهداف ذیل تشکیل گردید:

الف- برطرف کردن شبهات پیرامون مسائل حقوقی زنان اعم از ارث ،دیه و...

ب- ترویج فرهنگ حیا و عفت برای اقشار مختلف دانشگاه

ج- همکاری و هماهنگی با کلیه ارگانها جهت ترویج فرهنگ حجاب

د- تلاش در راستای ایجاد الگوی عملی یک زن مسلمان

۳-کانون هنری

این کانون به منظور تحقق اهداف ذیل تشکیل گردید:

الف- ایجاد زمینه هایی در جهت رشد و باروری استعداد های دانشجویان علاقمند به فعالیت های هنری اعم از فیلم ، عکس، تئاتر، هنرهای تجسمی ، موسیقی و...

ب- زمینه سازی رشد فعالیت های خود انگیخته فرهنگی هنری دانشجویان

ج- همکاری و تلاش در زمینه فعالیتهای هنری با هدف ارتقای ارزش های متعالی اسلامی و ایرانی

د- غنی سازی اوقات فراغت دانشجویان

۴-کانون صلح سبز

با اندیشه همکاری همه انسانها در حفاظت از محیط و صلح با زمین که مهد همه زیبایی ها و حیات است وبا هدف جلب مشارکت همگانی در حفظ منابع طبیعی، شناسایی و کشف مراکز آلوده کننده محیط زیست و ارتباط و تبادل نظر با گروههای طرفدار محیط زیست در کشور، از سال ۱۳۷۹ کانون صلح سبز فعالیت می نماید .

۵-کانون قرآن وعترت

آنگاه که رنگها بی رنگ شود و شبها بی قرار برای عبور از تاریکی و رسیدن به نور باید بدانیم چراغی به امانت در دست داریم آن هم امانتی گرانبها از رسولمان .

قرآن و عترت که چراغ راهمان تا سر منزل مقصود است .

و در کانون قرآن و عترت که از سال ۱۳۷۶ تاسیس شده با فعالیتهای قرآنی و ایجاد فضای روحانی قصد داریم با کلام الهی و سنت نبوی و ائمه اطهار بیشتر آشنا شویم .

 ۶-کانون خلاقیت

دانشگاه محل نخبه پروری و خلاقیت است و افرادی هستند که با ایجاد فضای لازم آنچه در ذهن بشر قابل شکفتن است خواهد شکفت و در راستای تلاش برای جلب مشارکت دانشجویان در امور پژوهشی ، حمایت از دانشجویان پژوهشگر ، محقق ونخبه ، هماهنگی باسایر سازمانها به منظور استفاده از امکانات آنان وکمک به ارتباط مستمر دانشجویان با پژوهشگران ونخبگان کشور کانون خلاقیت در سال ۱۳۸۵ تشکیل گردید .

۷- کانون نیایش

با تاسی به زمزمه های ربنا ، با زبانی پر از ترنم نسئلک و ندعوک با الهام از نغمه ی الهی وربی وبا نیایش است که می توان پله پله به سر چشمه ازلی نزدیک شد با هدف برپایی نماز و برگزاری مناجات و ادعیه کانون نیایش دانشگاه تشکیل و در سال ۸۳ نیز به عنوان کانون برتر دانشجویی کشور برگزیده شده است .

۸- کانون هلال احمر

پیامبر اعظم (ص) : پس از ایمان به خدا سر آمد تمام اعمال عاقلانه ی ، بشر دوستی و نیکی به همه مردم است .

کانون هلال احمر دانشگاه شهرکرد با همکاری جمعیت هلال احمر استان از سال ۱۳۸۰ کار خود را آغاز وبا جذب و سازماندهی دانشجویان در رشته های مختلف فعالیت می نماید .

۹- کانون ایثار

شهدا را به خاک نسپاریم به یاد بسپاریم .              «     شهید آوینی  »

یادمان باشد روزی در پهنای بیکران وجود ،مردان مردی از قبیله عشق بر تارک تاریخ سرزمین سبزمان درخشیدند  تا ما در سایه سار خون پاکشان با علم و قلم به دفاع از مرزهای علمی و فرهنگی مان بپردازیم ، کانون ایثار با آرمان بلند زنده نگه داشتن نام و تفکر شهدا و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را آغاز نموده است.

 

 

کلیه حقوق سایت برای دانشگاه شهرکرد محفوظ است