دکتر سید مرتضی هاتفی

 

 

 

کارشناس دفتر: همایون کبیری

 

تلفن تماس:03832324416

نمابر:03832324416

email:tico@sku.ac.ir

 

بر اساس آنچه از اسناد مهم توسعه از جمله تشکیل وزارت علوم تحقیقات و فناوری برداشت می­شود، نقش دانشگاه­ها در توسعه منطقه ای و ملی بخصوص بسط و گسترش فناوری­های جدید بسیار اساسی است. ارزش ایفاء صحیح این نقش مرتبط با ملاحظاتی از قبیل موارد زیر می باشد:

• آثار اقتصادی تولید یا توسعه فناوری­های جدید در مقایسه با درآمد حاصل از فروش منابع طبیعی و یا فناوری­های سنتی قابل مقایسه نیست.

• پیچیدگی فناوری­های جدید تا حدی افزایش یافته که جز پیمودن فرآیندهای حرفه ای تحقیق و توسعه دستیابی به آن ممکن نیست.

• چالش های رو به گسترش جهانی فرصت­ها و تهدیدهای خاصی را پیش روی کشورهای در حال توسعه قرار داده که از جمله آن دسترسی به فناوری­های جدید موجبات ارتقاء اقتدار و ثروت ملی را فراهم می آورد.

• ارتقاء روز افزون سطح رفاه اجتماعی و اقتصادی مردم می تواند از طریق فناوری­های جدید تسهیل گردد.

• بخش آموزش دانشگاه­ها نیز به­شدت تحت تأثیر فناوریهای جدید قرار گرفته و بر این اساس متحول شده است. لذا تلاش مسئولین بر تعریف مجدد و بازنگری نقش­های بایسته دانشگاه از جهت آموزشی و پژوهشی (هدفمند بودن پژوهش­های بنیادی، کاربردی و توسعه ای، ساختارهای پژوهشی، مدیریت پژوهشی و...) در دهه جدید متمرکز و مقالات زیادی نیز در داخل و خارج کشور در ارتباط با این موضوع منتشر شده است.

دانشگاه شهرکرد به عنوان دانشگاه مادر در استان و به دلیل دارا بودن پتانسیل­های ارزشمند هیات علمی و سایر امکانات موجود آموزشی و پژوهشی قادر است که نقش شایسته ای در بسط و گسترش فناوری­های مورد نیاز ملی ایفاء نموده و از حجم قابل توجه قراردادهای پژوهشی کشور سهم مناسبی را به خود اختصاص دهد. برای تحقق این امر مهم لازم است که دانشگاه به­صورت سازمان یافته نسبت به ارتباط با مراکز اقتصادی خارج از دانشگاه (اعم از بخشهای دولتی و خصوصی صنعت، کشاورزی، خدمات و غیره) اقدام نموده و از فعالیتهای پراکنده فردی که موجب اتلاف منابع و کاهش سطح کمی و کیفی روابط می شود، پرهیز شود. ایجاد و مدیریت این ارتباط مهم ترین ماموریت دفتر ارتباط با صنعت است.


اهداف دفتر

ایجاد زمینه تبادل اطلاعات علمی  و فنی بین دانشگاه­ها و مراکز صنعتی

شناسایی و پیاده سازی الگوهای ارتباط با صنعت در داخل و خارج کشور و تلاش جهت بهره گیری از الگوهای موفق

هماهنگی و برنامه ریزی جهت انجام بازدیدهای علمی و تحقیقاتی از مراکز فنی و صنعتی کشور.

تمرکز کلیه فعالیت­های نیاز سنجی آموزشی و پژوهشی و سایر فعالیت­های منجر به همکاری و ارتباط دانشگاه با مراکز اقتصادی

فراهم شدن زمینه مشارکت اعضای هیأت علمی و کارشناسان فعال و خبره در امور مدیریت پژوهش و طرح­های دانش محور و کاربردی و توزیع تخصصی وظایف و مسئولیت­های معاونت پژوهشی

شناسایی و ارزیابی واحدها و مراکز صنعتی و تماس مستمر با آنها جهت تخصیص سهمیه و امکانات برای اعزام کارآموزان.

 

 

کلیه حقوق سایت برای دانشگاه شهرکرد محفوظ است